yağ, boya, leke, kireç, beton, buz, çimento, pas, kir

Pas Nasıl Temizlenir

Her metalin üzerinde bulunduğu ortamdan dolayı pas oluşmaktadır. Metaller üzerinde oluşan pas kalınlığına göre farklı yöntemlerle temizlenir. Kalınlık derken pas oluşmaya yeni başlamıştır ve incedir. Yada pas uzun bir süre önce oluşmaya başlamıştır ve derinleşmiştir yani kalındır. Bu pas banyolarda daldırma işlemi ile yada elle silinme yöntemi ile temizlenebilir. Daldırma işleminden önce yağ alma banyolarında metalin yağı çözülmektedir. Daldırma işlemine geçince ise pas sökücüler %9-%41 arasında değişen konsantrasyon miktarlarında kullanılır. Bilindiği üzere sıcaklık reaksiyon hızını arttırmaktadır. Bundan dolayıdır ki malzemeye 35-50 derece arasında işlem yaptırılır. Bu daha kısa sürede sonuca ulaşmada etkilidir. Kimi pas sökücüler tufal sökmeye de yarar bu yüzden tercih edilme oranı çok yüksektir.

Bu işlemlerden sonra fosfatlama işlemine geçilir. Bu işlemde dikkat edilecek nokta pas sökme işleminden sonra yapılan durulamalardır. Durulama sürekli tekrarlanmaz ise asidik karaktere bürünür ve daha sonraki fosfat banyosunun değerlerini bozar. Eğer pası sökülen metal üzerine boya, kaplama yada koruyucu bir madde uygulanmaz ise metal tekrardan çok kolay bir şekilde paslanabilir. Bu sebep den dolayıdır ki pas sökme işleminden sonra kısa bir süre içerisinde metale fosfat kaplanmalı yada koruyucu malzemeler (boya gibi.) uygulanmalıdır. Bu işlemin yapılma sebebi hava ile metalin reaksiyona girmesini yani etkileşimini engellemektir.

Yukarıda yazılanlardan da anlaşılacağı gibi pas sökücü boya ve kaplama yapılmadan önce üç işlemi birden yapmaktadır. Eğer metalin üzerinde yağ varsa onu çözer, pas var ise pası söker atar, ve kaplamaya uygun bir zemin oluşturur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: