yağ, boya, leke, kireç, beton, buz, çimento, pas, kir

Pas sökücü Endüstride metal sanayinde kullanımlarının yanında geri kazanım ve metalin rutubet veya nemden dolayı üzerinde oluşan demir oksit tabakasının temizlenmesi için pas sökücü kullanılır. Metallerin işlemeye alınmasından önce yüzey işlemi olarak görülebilir.
Metal türevlerine ve kullanım şartlarına göre değişen pas sökücü, pas çözücü ve pas gevşetici kullanıları vardır. Pas sökücü kullanımı tarih itiberi ile metal işleme işlerinin tamamında ilk çağlardan beri kullanılmıştır.

ilk çağlarda bunun için özel taşlar bugünkü bildiğimiz bileme taşları pas sökücü olarak kullanılmış sürtme ve su yardımı ile metale şekil verilmiş ve üzerindeki demir oksit tabakalrı alınmıştır. Daha sonraları ise pas sökücü kullanımları kum gibi ince taşlar ile sürtünme yardımı ile pas sökücü kullanımları olmuştur. Günümüzde ise konvansiyonel olarak kullanılan pas sökücü sanayinin gelişmesi ve metallerin işlenmesi esnasında vazgeçilmez olmuştur.

Pas sökücü ürünün günümüzde kimyasal kullanımları Daldırma pas sökücü, silme pas sökücü, alkali pas sökücü, asidik pas sökücü, pas sökücü gevşetici gibi gruplara ayrılmıştır. İşlenecek metalin yüzeyi ve türevlerine göre yukarıdaki pas sökücüler kullanılmaktadır. Şimdı bunları tanıyalım.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: