yağ, boya, leke, kireç, beton, buz, çimento, pas, kir

Yağ Sökücü Nedir

Yağ Sökücü Nedir Yağ sökücü ürünlere neden ihtiyaç duyulur, Yağ sökücü çeşitleri nedir nerelerde kullanılır.
Yağ sökücü ürünlere neden ihtiyaç duyulmaktadır.
Yağ sökücü ürünler sanyide metal, tekstil, plastik fabrikaları gibi işlenip tam mamüle çevrilmesi gereken ürünlerin işlem öncesi veya sonrası kullanılan yağların temizliği için kullanılır.
Makinelerin çalışma prensibi gereği yağ ile çalışmasından dolayı makine kaportalarına, çevreye dökülen yağların iş kazalarına makinelere zarar vermesine veya makine bakım yapılırken istenmeyen yağların temizlenmesi için yağ sökücü kullanılmaktadır.
İşlenen parçaların bir sonraki işlemde risk oluşturmaması için üzerlerindeki yağ bazlı partiküllerin temizlenmesi için yağ sökücü kullanılmaktadır.
Metal parçalar işlem esnasında genellikle yağlı ortamda işlenmektedir veya işlenmeden önce üzerlerinde pas yapmaması için bulunan koruyucu yağ tabakasının işlem öncesi temizlenmesi gerektiğinde yağ sökücü ürünlere ihtiyaç duyulur.
Kumaş dokuyan fabrikalarda makinelerin lamel ve nirelerinden veya kumaş dikimi yapan atölyelerin dikiş makinesi dikim esnasında kumaşa bulaşan yağların temizlenmesinde de yağ sökücü ürünlerin kullanımına ihtiyaç duyulur.
Pres ile metal parça basan bir firma bu parçları sevk esnasında veya baskı yaptığı pres kaporta, pres içi motor bakımlarında pres depo yağ değişimlerinde mutlaka yağ sökücü ürünler kullanmaktadır. Özellikle preslerin dış boyalı yüzeylerinde oluşan zamanla boyanın çürümesine yol açan yağların temizliğinde mutlaka boyaya zarar vermeyen yağ sökücü kullanmak zorundadır.
Pres bakımlarında dişli ve zincir yağlarının temizliği için zincir yağ sökücü kullanımında bulunmaktadır. İşletmelerde işlem esnasında oluşan ve zeminlere yapışan yağların iş güvenliği açısından periyodik olarak temizlenmesi için yağ sökücü ürünler kullanılmaktadır. Zemin yapısına göre ürün seçimi yapılmalıdır.
Metallerin boya ve kaplama öncesinde boyanın yüzeye tutunabilmesi için değişik çeşitlerde yağ sökücü ürünlerin kullanımı olmazsa olmazlar arsındadır.
Boya yağlı yüzeye yapışsada çok kısa sürede atacağından yağlı veya silikonlu yüzeye boya yapışmayacağı için ön hazırlık için mutlaka yağ sökücü ürünler kullanılmalıdır.
Hava alanları gibi pistlerin güvenlikleri açısından periyodik olarak asfalt kaynaklı veya beton zeminlerin emdiği yağların zeminlerden temizlenmesi için yağ sökücü ürünler kullanılmaktadır.
Motor üretim ve bakım tesislerinde motor iç dış yağ sökücü ürünlerin kullanılması eski ve tehlike yaratn yağların temizlenmesi için yağ sökücü ürünlere ihtiyaç duyulmaktadır. Kısaca açıklamak gerekir ise niteliğini yitirmiş ve kullanımı değiştirilmesi gereken çevre, insan ve makineler için risk teşkil eden tüm yağların temizlenmesinde yağ sökücü ürünler kullanılmaktadır.

Yağ sökücü çeşitleri nedir.
Yağ sökücü çeşitleri kullanım ortamlarına kullanılacakları yüzeye göre değişmektedir kısaca açıklamak gerekir ise; Yağ sökücü Asit bazlı ürünler; Ph aralığı genellikle ph 1 ile ph 5 aralığında bulunur birçok türev asitten elde edilmesi mümkündür. Silme, püskürtme ve daldırma kullanımları mevcuttur. Genellikle paslı yağlı parçaların temizlenmesinde yağ sökücü ve pas sökücü olarak kullanılmaktadır.
Kaplama tesislerinde sıkça karşımıza çıkmaktadır.
Yağ sökücü alkali bazlı ürünler; Ph aralığı Ph 7 ile Ph 14 arasında değişmekte olup uygulanacak yüzeye göre formülüze edilmelidir. sektörde sıkça karşımıza kaplama ektöründe kostik bazlı yağ alma olarak veya makine üretim sektöründe, zemin temizliklerinde silikat veya diğer formülasyonları ile karşımıza çıkar.
Formülasyonunda çok dikkat edilmesi gereken hususlar vardır yüksek alkalite olsuğu için cilt ve el temasları için özel önlemler alınması gerekmekte boyalı yüzeylerde kullanımlarında boyaya zarar vermemesine dikkat edilmesi gerekmektedir.
Tekstil sektöründe yağ leke sökücü olarakda kullanımları mevcuttur. Yağ sökücü solvent bazlı ürünler; Birçok solventten elde edilebilmektedir özellikle doğru ürün kullanılmıyor ise sağlık riskleri oldukça fazla ürün grubundadır. Birçok firma parça yıkama esnasında hızlı yağ almasından dolayı tercih etmektedir. Tekstil sektöründe ise leke sökme özelliğinden faydalanılır.
Satın alınması esnasında dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar vardır özellikle birçok solventin sağlık için ciddi risk oluşturduğu ortamda gerekli önlemler alınmadan kullanım yapılmasının önüne geçilmesi gereken yağ sökücü grubundadır. İşlenmesi veya temini çok kolay olduğu için sektörde çokca karşımıza çıkar en ciddi problemi atık problemidir kullanılan solvent çeşitlerinin atıkları ciddi bir sorundur bu nedenle kullanıcıların gerekli önlemleri alması tavsiyemiz olur. Yağ sökücüler ile ilgili detaylı bilgi alabilir veya diğer ürün gruplarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: