yağ, boya, leke, kireç, beton, buz, çimento, pas, kir

Makinelerin ortalama ömrü üzerlerindeki boya kalitesi ve makineyi oluşturan motorun bakımı ile doğru orantılıdır.Makinenin boyasını bozan en önemli etkenler’in bertarafı için yağ sökücü, makine, yağ çözücü, kaporta, yag sokucu, makina, yag cozucu, boyalı, yagsokucu, yüzey, yagcozucu ürünler kullanılmalıdır.

Boyanın havasız kalması ve üzerine yapışan metal ve plastik tozlarının yağı sökülmeden silinmeye çalışması ve boyanın çizilmesi.

Yağın çözülmeden sadece bir bölgeden alınıp diğer bölgeye yapıştırılması gibi temizlik yapılmaya çalışılması ile yeni makinelerin bile çok kısa sürede boyalarının eskimesi.

Boyanın eskimesi ile makinenin kaportası meydana çıkacağı ve makine kaportasında oluşan saçların pas ile aşınması.

Normalde 15 seneye kadar kullanılan makinelerin çok kısa sürede eskimesi ve değerinin düşmesine veya her yıl boyanarak temizlik yapılmaya çalışılması makinenin orijinalinden uzaklaşıp 3. sınıfa düşmesine neden olur buda işletmenin yıllarca kullanabileceği bir makineyi çok kısa sürede yenileme maliyetine girmesine etken olur.

Bir başka yönü ise bakımlarda dişliler ve motorların bakımın yapılması esnasında yapılır. Dişlilerdeki yağlar silinir veya dişliler için özel üretilmiş yağ sökme etkisi olmayan yağ sökücüler ile yüzeysel temizlik yapılması ve dişlilerdeki yanık yağların veya karbonlaşmış yağların temizlenmemesi işletme için motorun sürekli arıza vermesine sebep olacağı için işletme maliyetlerini artıracaktır bu nedenle yağ çözücü kullanılmalıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: