yağ, boya, leke, kireç, beton, buz, çimento, pas, kir

Kireç sökücü nedir

Kireç sökücü nedir, kireç sökücü nerelerde ve hangi şartlarda kullanılmalıdır. Kireç sökücü çeşitleri endüstriyel sanayide su sistemlerinde su taşıma hatlarında klimalarda ısıtma soğutma sistemlerinde buhar kazanlarında ve çiller sistemlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Ürünler sanayide birçok asit türevi ile formüle edilmektedir. Fakat tercih edilmesi gereken ürünlerin sistemdeki metallerin tam bilinmesine göre formüle edilmiş kireç sökücü ürünler tercih edilmelidir.

Yani kullanılacak kireç sökücüler bütün metallerin bakır, pirinç ve alüminyum gibi cinslerine göre formüle edilmelidir belirtilen metallere zarar vermeden kireci  sökebilmelidir. Sistemsel kullanımları periyodik bakımları ve kullanılacak ortama görede kireç sökücü formülasyonları mümkündür.

Kireç : Kireç, doğada kireçtaşı veya kalker (CaCO3) olarak bulunan kayaçların belli ebatlara indirgendikten sonra, fırınlarda yakılmasıyla elde edilir.
Kalsinasyon: Kireçtaşı + Isı —> Kireç (sönmemiş) + Karbondioksit
CaCO3 + 900°C —> CaO + CO2
(100 g) (42 400 cal) —> (56 g) (44 g)
Elde edilen sönmemiş kireç, higroskopik özelliklere sahiptir ve suyla reaksiyona sokularak toz halindeki sönmüş kireçe dönüştürülür:
Hidratasyon: Sönmemiş Kireç + Su —> Sönmüş kireç + Isı
CaO + H20 —> Ca(OH)2
(56 g) (18 g) —> (74 g) (15 456 cal)

Kireç, bazların içinde, elde edilmesi en kolay ve en ucuz olanıdır. Bilhassa sodyum hidroksit (NaOH) ve sodyum karbonat (Na2CO3) gibi mühim bileşiklerin üretiminde kullanılması, kirece büyük sınai önem verdirmektedir. Baz olarak sodyum hidroksitten başka birçok hidroksitlerin üretiminde de kullanılmaktadır. Bununla beraber kireçten yalnız baz olarak değil ihtiva ettiği yabancı madde, özellikle kil miktarına göre ’zayıf kireç’ veya ’su kireci’ adı altında yapı malzemesi olarak da istifade edilmektedir. Ayrıca boya ve kağıt sektöründe de kullanılmaktadır.

Kaynak:

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: